Během probíhajícího GDC 2019 představil Facebook (jak jsme avizovali zde) svou novou verzi VR headsetu Oculus Rift s názvem Oculus Rift S. Cena je stanovena na 399 dolarů a na trh se vydá letos na jaře.

Rift S nahrazuje původní Rift. Aplikace a hry jsou plně kompatibilní mezi oběma headsety. Stejně jako původní Rift, i Rift S je poháněn vaším herním PC, takže by měl fungovat jak s Oculus Store, tak i se Steamem.

Oculus Rift S – Vylepšený displej a čočky

Originální Rift používal dvojité PenTile OLED panely s celkovým rozlišením 2160 × 1200. Rift S to nahrazuje jediným LCD panelem s rozlišením 2560 × 1440 – což je stejný panel, jako je použit v samostatném headsetu Oculus Go. Díky tomu se dočkáme zhruba o 40% více pixelů a každý pixel má nyní tři subpixely namísto dvou.

To poskytne vyšší detail obrazu. Jelikož však došlo k nahrazení OLED za LCD, černá již nebude tak černá, ale spíše jen tmavě šedá. Obnovovací frekvence je 80 Hz ve srovnání s 90 Hz originálu, ale rozdíl by neměl být poznat.

Pravděpodobně hlavním nedostatkem Riftu byly “god rays” v čočkách, které se vyskytovaly ve vysoce kontrastních scénách. Rift S využívá novou technologii pro objektivy, která byla představena u Go, a která téměř zcela eliminuje tento problém. O zorném poli není zatím nic řečeno, ale očekávejme, že bude podobné jako u jiných headsetů od Oculusu.

Inside-Out Tracking: 5 kamer

Rift používal externí USB kamery pro sledování polohy. Bylo obtížné je nastavit a sledovací kamery byly pro mnoho lidí důvodem k nepořízení VR. Stejně jako připravovaný samostatný headset Oculus Quest, i Rift S místo toho používá zabudované kamery pro sledování.

Nicméně, zatímco Quest používá 4 kamery, Rift S používá 5 a jsou v různých pozicích: 2 vpředu, 1 na každé straně a 1 nahoře. To by mělo poskytnout širší rozsah sledování než u Quest a mělo by to odstranit mnoho mrtvých bodů.

Ovladače jsou v podstatě totožné s Oculus Touch, ale se sledovacím kruhem nahoře místo dole. Díky tomu je možné pomocí infračervených LED diod uvnitř kroužků umožnit, aby je headset viděl. Stejné ovladače pak přinese i Oculus Quest.

Rift S není kompatibilní s originálními ovladači Rift.

Pohodlný popruh

Zatímco Rift využíval polopevný popruh, Rift S používá mnohem objemnější tuhý systém podobný tomu jako je u PlayStationVR. Mělo by se jednat o znatelný krok vpřed v pohodlí.

Facebook se kvůli tomuto designu popruhu dal dohromady s Lenovem. Je docela možné, že je to tím, že společnost Lenovo licencovala tento patent právě od společnosti Sony. Nicméně, nyní je headset o něco těžší.

Oculus Rift S

Mezera kolem nosu byla také přepracována, takže už vás nebude obtěžovat světlo ze skutečného světa.

Passthrough+

Proces nastavení Riftu zahrnoval sledování bezpečného prostoru jménem Guardian. Tyto hranice se objevily ve VR, když jste se k nim přiblížili, ale nebylo možné je vidět během instalace a musely být znovu konfigurovány, pokud byly senzory přemístěny.

Rift S je vybaven „proprietární technologií“, kteoru Facebook nazývá Passthrough+. Když tuto funkci aktivujete, zobrazí se vám v brýlích černobílý pohled na vaše reálné okolí, aniž byste museli brýle sejmout. V tomto pohledu budete také moci nakalibrovat místnost pro VR hraní.

Požadavky na PC a kabely

Navzdory tomu, že má vyšší rozlišení než Rift, Rift S drží stejné požadavky na CPU a GPU. Tedy nic nepřekvapivého.

Oculus Rift S

Zatímco Rift používal 4 metrový HDMI kabel, Rift S používá delší 5 metrový kabel s DisplayPortem. Stejně jako Rift budete potřebovat také 1x USB 3.0 port, ale jelikož už zde nejsou žádné externí senzory, jedná se o jediný USB port, který budete potřebovat.

Cena Oculus Rift S

Headset Oculus Rift S přináší docela dost změn, ale jak si doopravdy povedeny si budeme muset počkat. Na trh má Oculus Rift S přijít na jaře (zatím nevíme přesné datum) a bude stát 399 dolarů, což je o 50 dolarů více než předchůdce. Jen pro zajímavost, 399 dolarů je při aktuálním kurzu zhruba 9.000,- Kč, ale za tuto cenu stoprocentně nebude u nás dostupný.

Zdroj:
Předchozí článek HTC vyhlásilo vítěze Viveport Developer Awards 2018
Další článek HTC Vive Focus Plus se stává nejuniverzálnějším VR headsetem na světě