Lineup VR headsetů od HTC se neustále zvětšuje. Jaký je rozdíl mezi Vive a Vive Focus? Co je Vive Cosmos? Který byste si měli koupit? Jsou to otázky, které se vám honí hlavou? V tom případě pokračujte ve čtení, je zde náš přehled VR headsetů od HTC.

HTC Vive

Vive je VR headset, který pohání vaše herní PC. Za cenu okolo 499 dolarů (u nás kolem 16.000,- Kč) se jedná o nejlevnější headset v lineupu HTC. Dodává se se dvěma 6DoF ovladači.

Vive nemůže fungovat bez herního PC a nebude fungovat na většině notebooků. Dodává se se dvěma základnovými stanicemi „Lighthouse“ SteamVR, které musí být umístěny ve vašem pokoji kvůli sledování polohy.

Původně představený v roce 2016 s cenou 799 dolarů, headset Vive zůstává dnes jako první a entry level volba pro PC VR.

HTC Vive Pro

Vive Pro je prémiový model headsetu Vive, který byl představen v roce 2018. Má vyšší rozlišení pro ostřejší obraz, lepší komfort a integrovaný zvuk.

Vive Pro podporuje nový SteamVR Tracking 2.0. To umožňuje použít více než dvě základní stanice najednou, pro ještě větší prostory.

V současné době je cena 1399 dolarů (u nás okolo 30.000,-), případně 799 dolarů (u nás okolo 22.000,-) pouze pro náhlavní soupravu, v případě, že přecházíte ze standardní verze Vive.

HTC Vive Pro Eye

Na proběhlém CES 2019 HTC oznámilo svůj nový headset Vive Pro Eye – aktualizaci Vive Pro s přidáním sledování očí. To umožňuje lepší sledování a uživatelsky orientované rozhraní, ale hlavně nový způsob vykreslování.

Ten zobrazuje většinu zorného pole VR headsetu při nižším rozlišení, s výjimkou přesně té oblasti, na kterou se zrovna dívá vaše oko (což je detekováno právě sledováním očí). To umožňuje lepší vizuální kvalitu a/nebo výkon.

HTC neuvedlo cenu, za kterou se bude Vive Pro Eye prodávat, ale uvedli, že se jej dočkáme ve 2. čtvrtletí letošního roku.

HTC Vive Focus

Vive Focus trochu vybočuje z celkového Vive lineupu, jelikož se jedná o samostatný headset (standalone). Cena je 599 dolarů (u nás se zatím? neprodává) a jeho cílení není úplně na koncové zákazníky.

Samostatný/Standalone znamená, že všechen hardware je zabudován uvnitř headsetu. Focus se k počítači nepřipojuje, pouze když chcete do něj přenášet soubory přes USB kabel.

Na přední straně má dvě kamery, které provádějí sledování zvenčí, takže k němu nejsou žádné základnové stanice, které by se měly nastavovat nebo kabely.

Ovladač (pouze jeden) je v podstatě pouze otočné laserové ukazovátko. To značně omezuje hry, které jsou k dispozici, v porovnání s počítačem. HTC však pracuje na 6DoF ovladačích pro Focus, kterých bychom se v budoucnu měli dočkat.

HTC Vive Cosmos

Vive Cosmos je PC VR headset, kterých byl oznámen na CES 2019 a dočkat bychom se ho měli někdy později v tomto roce. Na rozdíl od původní řady Vive využívá interní sledování, nikoliv SteamVR. Nativní platforma headsetu také již není SteamVR – je to nový systém Vive Reality.

Zajímavé je, že HTC také oznámilo, že headset může spolupracovat s jinými zařízeními než s počítačem a v tomto případě se bude jednat o smartphone (na tomto principu funguje i u nás naprosto neznámý headset Huawei VR 2). HTC odhalí další detaily o Kosmu až „později v tomto roce“, ale očekáváme, že se dočkáme omezení pouze na HTC smartphony.

Vyplatí se počkat na Vive Cosmos?

Vzhledem k tomu, že ovladač Vive Focus je pouze 3DoF a u nás je v podstatě nedostupný, nedoporučujeme jej kupovat.

Vive Pro je skvělý headset, ale jeho obří cena a ovladače, které se nezměnily od roku 2016, ztěžují doporučení – dokonce i s chystanou aktualizací sledování očí (Vivo Pro Eye).

Takže, co radíme? Vzít standardní Vive nebo počkat na Cosmos? V této fázi víme o Vive Cosmos velmi málo. HTC neuvedlo cenu, rozlišení, ani nevysvětlili, jak bude fungovat s jinými zařízeními. To značně ztěžuje rozhodnutí.

Ale z toho, co víme, tak se nebude jednat o úplně novou generace VR. Pokud jste ochotni čekat na Q4 letošního roku, dočkáte se vítaného zvýšení rozlišení a vylepšených ovladačů. Pokud se vám však čekat nechce a nevadí vám nastavovat základnové stanice, naše doporučení je vzít standardní verzi HTC Vive.

Zdroj:
Předchozí článek The Horror of H.H.Holmes - unikněte z vražedného doupěte ve VR
Další článek Jak zjistit, zda je počítač připraven na VR