Verdikt:

Eclipse: Edge of Light je opravdovou perlou mobilního VR hraní a již dlouho se mi nestalo, že bych byl z hraní tak nadšen. Jedná se o skvěle propracovanou adventuru se všemi náležitostmi, které k tomu patří. Pokud si k tomu připočtete VR zážitek, je jasné, že se studiu White Elk podařilo vytvořit něco úchvatného.
90/100

Eclipse: Edge of Light není novou hrou, ale jelikož se jedná o jednu z perel pro platformu Daydream, není od věci, když se na našem novém webu o VR podíváme této hře na zoubek. A hned na úvod musím říct, že mě tato hra nadchla. Jedná se opravdu o jeden z nejsilnějších zážitků, který platforma Daydream nabízí! Recenze Eclipse: Edge of Light může začít.

Exkluzivita hry pro Daydream je již dávno pryč a proto není divu, že se studio White Elk, které za touto hrou stojí, pustili i na jiné platformy, což jsme pokryli v tomto článku. Není se čemu divit, úspěch, který hra získala je naprosto zasloužený.

Recenze Eclipse: Edge of Light

Platforma: Daydream
Headset: Lenovo Mirage Solo
Žánr: First-person adventura

Eclipse začíná po havárií vaší kosmické lodi na záhadné planetě, která padá po zásahu paprskem světla. Celý crash pozorujete jako nezúčastněný divák, abyste se následně již ocitli ve skafandru postavy, za kterou hrajete. Hned na úvod objevíte Artefakt, který následně bude vaším nejlepším pomocníkem.

Recenze Eclipse: Edge of Light

Artefakt je mysteriózní koule, s různými užitečnými vlastnostmi. Dokáže rozbíjet věci, skály, přemisťovat předměty a házet jej na různé objekty. Taktéž díky němu můžete skenovat pozůstatky dávné civilizace, která na této planetě žila, objevovat tak její záhady a zjišťovat, co stálo za jejím pádem.

Nemůžu si pomoci, ale stále se mi ve srovnání s Artefaktem, vkrádá do mysli Gravity Gun z Half Life 2. Taktéž univerzální pomocník. A když jsme u toho srovnání, hned první objevení rozbitelného předmětu mi připomnělo zase skvělou adventuru Rime pro Nintendo Switch, se kterou, dle mého, Eclipse: Edge of Light sdílí i podobnou atmosféru. Ale to vůbec není na škodu, naopak!

Herní příběh je přirozeně zasazen do prostředí prostřednictvím soch a dalších položek, pozůstalých po původní civilizaci, které vám po proskenování odhalí další detaily. Skenování probíhá pomocí pohybu vaší hlavy, kdy pohledem musíte projet celý předmět a na závěr se vám objeví text. Jedná se o parádní implementaci sci-fi do herní mechaniky a příběh díky tomu získává mnoho překvapivých vyústění.

Pokud jde o hratelnost, Eclipse naprosto skvěle využívá dálkového ovladače Daydream. Jedná se o plně pohybovou hru, při níž kráčíte dopředu tím, že dáte prst na horní část touchpadu. Pro mě bylo nejlepší při hraní sedět na otočné židli s dostatkem prostoru kolem, jelikož při hraní se v podstatě neustále točíte tím, jak stále je třeba někam zahýbat nebo se dívat. Taktéž jste vybaveni jetpackem, který ovládáte podržením příslušného konce touchpadu. Tedy chci letět dopředu – držím horní část touchpadu a podobně.

Chcete-li použít artefakt, musíte ho hodit, což se zase udělá tak, že podržíte, poté uvolníte aplikační tlačítko a švihnete zápěstím (pozor na volný prostor okolo vás!).

Všechny tyto mechaniky mi přišly u Eclipse naprosto vyladěné a vystačily mi (a taktéž mě neomrzely) na celé, více než dvouhodinové dobrodružství. Hra je prošpikována hádankami po celé vaší cestě a nestalo se mi, že bych snad zabloudil, či případně hledal cestu. Eclipse zároveň do VR hraní přineslo některé odvážné nápady, které jinde neuvidíte.

Vizuálně hra také nestrádá, i když se jedná o mobilní hru, stále má co nabídnout a to i díky skvělému uměleckému ztvárnění. Audio, tedy vynikající soundtrack, krásně doplňuje celý příběh a proplétá se od sci-fi tónů k tajemným, až smutným skladbám.

Hra váš postup ukládá automaticky, ovšem pozor, pokud hru spustíte na kratší dobu a následně se vám aplikace ukončí, váš postup může být vrácen zpět. Eclipse je tak spíše ne delší časové úseky hraní.

Recenze Eclipse: Edge of Light – Závěr

Eclipse: Edge of Light je opravdovou perlou mobilního VR hraní a již dlouho se mi nestalo, že bych byl z hraní tak nadšen. Jedná se o skvěle propracovanou adventuru se všemi náležitostmi, které k tomu patří. Pokud si k tomu připočtete VR zážitek, je jasné, že se studiu White Elk podařilo vytvořit něco úchvatného! Hra je v současnosti k dispozici na Google Play za 239,99 Kč a troufám si říct, si tyto peníze naprosto zaslouží.

Předchozí článek CES 2019: Holoride - VR na zadním sedadle každého auta
Další článek CES 2019: Nový referenční headset Qualcomm by mohl naznačovat specifikace Vive Cosmos