Už je tomu víc než šest let, kdy se dali dohromady nadšenci, kteří spustili kampaň na Kickstarteru pro prvotřídní VR headset. Vybrali téměř 2,5 milionu dolarů a narodil se Oculus Rift. Nyní je v roce 2018 Rift na trhu dva a půl roku a za tu dobu byl vytvořen impozantní ekosystém her. Dnes jsme tady, abychom vybrali těch 25 nejlepších her pro Oculus Rift.

Během tohoto týdne budeme aktualizovat tento seznam s pěti hrami denně v pořadí, které vedou ke hře, která bude označena jako ta nejlepší hra pro Oculus Rift. Pojďme tedy na kompletní seznam 25 nejlepších her pro Oculus Rift.

25. Dirt Rally

Codemasters udělali fantastickou práci, když přenesli Dirt Rally na Oculus Rift. Toto je jeden z nejoblíbenějších závodních simulátorů pro VR, a to navzdory samotné myšlence na rallye ve VR, díky níž někomu může být špatně. Na rozdíl od některých her, které nemají dobrý svůj VR obsah *ehm* Gran Turismo Sport *ehm*, Dirt Rally poskytuje plnohodnotný virtuální zážitek.

To znamená, že v této vysokorychlostní a divoké jízdě se dočkáte spousty obsahu. Dirt Rally je opravdu neskutečně odladěná. Nikdo neví lépe, jak dělat závodní simulátory než Codemasters. Jiné závodní simulátory mohou nabízet větší obsah a autentičtější zážitky, ale žádný z nich nebude tak zábavný jako Dirt Rally.

24. Creed: Rise to Glory

Je pár sportů, které si skvěle rozumí se současnými VR systémy. Jedním z nich je i box a hra Creed: Rise to Glory je nepochybně tou nejlepší pro vstup do tohoto žánru. Vývojáři ze studia Survios dokázali vydat (kromě tří dalších VR her) hru, která vás nejenže nechá prožít zážitek boxerského šampióna, ale je také chytře navržena tak, aby váš zájem o VR udržela i nadále.

Creed využívá takzvaný systém „Phantom Melee“, který je navržen tak, aby odstranil nepříjemné a nevyžádané vjemy, se kterými se potýká více boxerských VR her. Simuluje únavu a tím omezuje vaši postavu a v konečném důsledku vás nutí bojovat spravedlivě a strategicky. To je zajímavým také pro multiplayer, který tak není jen chaotickým volným ringem.

23. Transpose

Poté, co dokončili Blasters of the Universe, začali v Secret Location svou práci na Transpose. Jedná se o novou logickou hru z pohledu první osoby. Transpose se odehrává ve snovém vesmíru, kde hráči zaznamenají několik překrývajících se verzí sebe sama, které budou potřebovat (a využívat) při řešení stále náročnějších hádanek.

Transpose má celkem tři unikátní světy, které obsahují více než 30 levelů a dohrání celé hry by mělo zabrat okolo osmi hodin. Úkolem hráčů pak je shromažďovat a čerpat energii, aby mohli uvést zpět do provozu tajemný prastarý stroj.

22. Wilson’s Heart

Existuje několik divokých a opravdu nezapomenutelných dobrodružství pro VR a jedním z nich je Wilson’s Heart, fantastický počin pro Rift z dílny Twisted Pixel. V tomto podivném psychologickém thrilleru se probouzíte v nemocnici poté, co je vaše srdce nahrazeno mechanickým a stánete se nesmrtelným. Tato hra je určena pouze odvážným. Je to stylový sestup do šílenství, který vzdává hold klasickým filmům zajímavým způsobem.

To, co všem líbí na Wilson’s Heart, je jeho přístup k řízení pohybu ve VR. Twisted Pixel vynaložili spoustu úsilí, aby přišli s novými typy interakcí, které jste ve hře ještě nezažili. Je to hra, která je někdy vzrušující, někdy děsivá, ale disponuje naprosto fascinující hratelností. Studio má našlápnuto tak, aby se stalo jedním z nejvýznamnějších vývojářů VR. Doufejme, že budou ve své snaze pokračovat.

21. The Unspoken

Bitvy v The Unspoken’s jsou velmi intuitivní s výborným uživatelským rozhraním, které je důvodem, proč vás vtáhne do do hry a dodá vám skvělý zážitek. Vyvolat ohnivou kouli a poslat ji směrem k vašemu nepříteli je pocit, který nikdy neomrzí. Insomniac Games získali také další plusové body díky silné podpoře po vydání hry, která zahrnovala přidání plné kampaně pro jednoho hráče.

15. Edge of Nowhere

Na herní sérii Dead Space možná už všichni zapomněli, ale VR debut od Insomniac Games je důstojným pokračováním odkazu Isaaca Clarka a ve VR! V této hře z pohledu třetí osoby se vydáváte na zasněžené pláně Antarktidy a hledáte ztracený expediční tým, ve kterém se nalézal i váš partner. To co najdete, ale bude něco mnohem děsivějšího, než jste čekali.

Hra, fungující i jako částečný hold dílu H.P. Lovecrafta, je napínavý a uchvacující VR zážitek, který vás ohromí svým úžasným světem, který se Insomniac Games podařil vybudovat. A také se jedná o důkaz toho, že VR hry z pohledu třetí osoby mohou být také naprosto skvělé.

20. Subnautica

Kdykoli někdo přemýšlí o tom, jak nejlépe využít VR, potápění je jedním z těch správných nápadů. Subnautica je bezesporu nejlepší hra odehrávající se pod mořskou hladinou, kterou můžete hrát s aktuální headsety. S rozsáhlým a rozmanitým oceánem, který jen čeká na prozkoumávání a s povedenou grafickou stránkou. Poté, co váš dům zmizí v plamenech, ocitnete se uprostřed moře a je jen na vás, jak se zachráníte.

Ale Subnautica není jen o kochání se volně žijícími živočichy. Jedná se o komplexní herní survival zážitek, kde nechybí boj a budování. Je to jak doslova, tak obrazně, jedna z nejhlubších her pro VR. Držíme palce, aby pokračování nezapomnělo na VR.

19. Downward Spiral: Horus Station

Rift může mít své Lone Echo, ale díky vesmírné odysee Downward Spiral: Horus Station mají i hráči Vive své parádní dobrodružství s nulovou gravitací. Jedná se o atmosférickou hru, ve které prozkoumáváte pozůstatky zdánlivě opuštěné vesmírné stanice obíhající záhadnou planetu a musíte přijít na to, co všechno se zde odehrálo. Často se jedná o průzkumné mise, zatímco v jiných lokacích se dočkáte jedné z nejlepších akcí ve VR.

Downward Spiral: Horus Station je díky nulové gravitaci jedním z nejlepších zážitků ve VR. Ke gravitaci navíc hra přistupuje inovativním způsobem, nabízí plnou podporu kooperace a je zde i multiplayer.

18. Rec Room

Většina sociálních VR platforem nejsou ve skutečnosti „hry“, ale Rec Room si získal své místo na tomto seznamu díky zábavným aktivitám, které můžete sdílet se svými přáteli. Oproti jiným nabízí vyčerpávající množství her pro více hráčů a velké možnosti vlastního tvoření, které vás zřídkakdy přestanou bavit.

Jedná se o hru, která přistupuje k free-to-play správně. Můžete se samozřejmě vyšňořit prémiovými předměty, pokud si to přejete, ale většina miniher je kvalitně navržena a dokonce je i k hraní. Jsme zvědavi, zda se Rec Room dostane v příštím roce mezi největší sociální VR aplikace nebo ne.

17. In Death

V In Death se zhostíte úlohy střelce z kuše a luku, který prochází procedurálně generovanými surrealistickými středověkými lokacemi s rostoucí obtížností. Vaším úkolem je zjistit, jak dlouho dokážete přežít proti armádě zběsilých nepřátel, kteří si nepřejí nic jiného, než ukončit váš mrzký život.

In Death je atmosférická a frenetická hardcore VR akční hra a je zde pro ty hráče, kteří hledají opravdovou výzvu. V průběhu nekonečných soubojů v In Death si budete odemykat nové vylepšení pro váš luk, jako například speciální šipky a budete hromadit zlato, potřebné pro vylepšení vašeho vybavení. Tak na co ještě čekáte?

16. Arizona Sunshine

Z nějakého zvláštního důvodu se může zdát, že lidstvo je posedlé zombie apokalypsou, což způsobilo záplavu zombie her a filmů a VR samozřejmě nemohlo zůstat stranou. I když je Arizona Sunshine starší hrou, stále se jedná o nejlepší zombie shooter na trhu. Kampaň vás pak provádí přes neústupnou poušť, ve které podstupujete bitvy s hordami nemrtvých.

Arizona přinesla kompletní balení FPS do VR. Kampaň je zdlouhavá, rozmanitá a nabízí podporu kooperace a režim hordy je také jedním z nejlepších, který můžete potkat. Jedná se o parádní ztělesnění zombie slayeru, což z něj dělá jednu z nejlepších her pro VR.

14. Pavlov VR

Jen málo VR her bylo tak pravidelně aktualizováno jako Pavlov VR. Ten, i přes skoro dva roky, ve kterých je v Early Accessu, stále zůstává jednou z nejvíce zábavných multiplayerových stříleček. Moderní zbraně a mapy na vás čekají v této FPS střílečce, která využívá sledování polohy VR. A jen pouze chytrá taktika a rychlé reakce vám pomohou zvítězit.

A co je nejdůležitější, Pavlov je jednou z mála her, které se podařilo vybudovat a udržet aktivní komunitu. Pavlovu se podařilo uskutečnit slib přinést Counter-Strike do VR a my jsme zvědaví, zda se mu to podaří udržet i v příštích měsících.

13. The Exorcist: Legion VR

Exorcist: Legion VR je bezpochyby jednou z nejlepších hororových her pro VR. Pomalé budování napětí, každé vylekání je opravdové a pocit hrůzy, kterou cítíte při zkoumání dokonalého prostředí, je ohromující. Ten pocit, když se vám zdá, že slyšíte hlasy uvnitř své hlavy a cítíte teplo krucifixu při pohledu do tváře démona, je uchvacující.

Exorcist: Legion VR má potenciál vyděsit i ty nejtvrdší fanoušky hororu a to už je co říct!

12. From Other Suns

Ve From Other Suns se ocitáte spolu s dalšími dvěma společníky v kosmické lodi letící skrz galaxii, přičemž bojujete, obchodujete a to celou cestu zpět na Zem. Hra je vytvořena procedurálním generováním, pro zajištění unikátnosti každého hraní a zdánlivě nekonečného množství zbraní, které na své cestě můžete najít.

From Other Suns je ambiciózní VR titul, který nasadil laťku hodně vysoko. Na své přijdou nejen fanoušci sci-fi, ale i milovníci dobrodružství.

11. The Lab

Kompilace miniher od Vive vytvořená ke spuštění HTC Vive měla za cíl pouze ukázat, co vše je možné s touto novou technologií, ale už jsou tomu téměř tři roky a The Lab stále zůstává jednou z nejzábavnějších her pro VR. Každá z miniher v rámci The Lab slouží jako parádní ukázka konkrétních možností, které by mohly přinést plné hry.

The Lab je šablona, kterou nastínilo Valve, jakým směrem by se mělo VR ubírat a jaké možnosti nám tato platforma přináší. I když jsme stále na začátku využívání těchto základů, The Lab slouží jako důkaz, že bychom se tam jednoho dne mohli dostat. Doufejme, že samotné Valve nakonec přijde s plnohodnotnými hrami, které zde pouze nastínilo.

10. Gorn

A teď z trochu brutálnějšího soudku. I když se ozývají hlasy, že by VR hry neměly být příliš násilné, Gorn tuto debatu utíná sekerou hned v zárodku a pak ji rozšmelcuje dobře mířenou ranou palice přímo do kořene. Gorn vás postaví jako gladiátora do arény plné nepřátel a k jejich poražení vám nevnucuje žádné pravidla.

Chcete utrhnout nepříteli hlavu? Rozbít ho o skálu? Rozdrtit obličej a vytrhnout mu oční bulvy? Gorn vám dovoluje dělat téměř všechno a je to překvapivě zábavné, ne proto, že bychom byli nějací psychopati, ale proto, že je vše tak absurdně přehnané, že si nemůžete pomoci od smíchu. Hra vypadá hloupě, Gorn prostě nemůžete brát moc vážně. V klidu a s nadhledem.

9. Moss

Moss je jedna z mála her z roku 2018, která dokazuje, že VR hry z pohledu třetí osoby nejsou úplně blbé, ale dokonce můžou patřit i mezi ty nejlepší, které aktuálně můžete na této platformě nalézt. Vašim cílem je provést rozkošnou malou myš s názvem Quill přes všechny úrovně, vyřešit hádanky a přemoci nepřátelská zvířata v boji s mečem.

Jeden z hlavních plusů Mosse je to, že po všechen čas, který stavíte s Quillem v průběhu dobrodružství, se začnete cítit jako jeho velký pomocník a stává se z vás skutečný tým. Hra je tak skvělá, že se nemůžeme dočkat pokračování. Chceme Moss 2!

8. Onward

Onward je hardcore VR střílečka pro hardcore VR hráče. Pokud se máte nahrány stovky hodin ve hrách jako Rainbow Six, Ghost Recon, SOCOM a další podobné taktické vojenské střílečky, budete se zde cítit jako doma. Jedná se opravdu o týmovku, nic podobného jako je například Call of Duty a za celou hrou stojí jeden člověk.

Onward je realistická VR hra, na kterou čekalo mnoho hráčů. Využívá plné možnosti sledování a komunita kolem této hry je silná, což z ní činí jeden z výjimečných titulů pro HTC Vive.

7. L.A. Noire: The VR Case Files

V LA Noire VR převezmete roli policisty Cole Phelpse, při prozkoumávání zločinů ze čtyřicátých let v Los Angeles. Zkoumáte místa činu a provádíte výslechy. Masivní, rozlehlé město je jednou z největších oblastí dostupných ve VR, a i přes svůj věk má jednu z nejlepších grafik, které jsme kdy ve VR viděli.

Nejedná se o úplně dokonalou hru, ale může sloužit jako ukazatel směru, kterým VR směřuje při zapojení velkých herních AAA studií, jako je Rockstar.

6. Beat Saber

Kdybychom měli krátce charakterizovat tuto hru, co bychom řekli? Je prostě skvělá. Pokud jste z nějakého důvodu o této hře ještě neslyšeli, tak vězte: máte červený a modrý meč, každý v jedné ruce, a za úkol máte rozřezávat bloky, které k vám blíží v rytmu hudby.

Beat Saber je jednoduše jednou z nejvíce návykových her pro VR a hrát ji může v podstatě každý bez jakékoli zkušenosti s VR. A ve verzi PC VR si můžete stáhnout úžasné další skladby. A navíc má původ v České republice!

5. Hellblade: Senua’s Sacrifice VR Edition

Jedná se o VR hru, která zčistajasna vyšla a všechny překvapila. Vývojářské studio Ninja Theory nesázelo na velkolepé oznamování a uvolnění Hellblade ve VR tak bylo příjemným překvapením pro všechny.

Ani Hellblade nebyl původně vytvořen pro VR, ale přizpůsobil se skvěle. Senua, protagonistka řežby od Ninja Theory, dává válečnou modří najevo nejen vůli zabíjet, ale také se za ní nejspíš snaží skrýt svou temnotu a zapudit šeptající démony. Hellblade je totiž řádně psychotická akce, ve které si nikdy nebudete jistí, jestli vám po krku jde opravdová hrozba, nebo plody pokroucené mysli hlavní postavy.

4. The Gallery Episodes 1 & 2

Tyto dvě hry by měly být hrány popořadě. Události těchto dvou epizod totiž na sebe navazují a The Gallery je jedním z nejlépe vyprávěných příběhů ve VR. Hra je tak krásným příkladem, jak by adventura pro VR měla vypadat.

I když každou epizodu dokončíte za pár hodin, poté, co příběh skončí, budete opravdu ohromeni. Ani my se nemůžeme dočkat, co přinese pokračování.

3. Skyrim VR

Na hru, která původně nebyla určena pro VR, se Skyrim VR docela povedl. Stále se jedná o Skyrim, který znáte a máte rádi, ale nyní si ho můžete užít jako nikdy předtím. A to ve VR. Díky široké škále možností ovládání a stovkám hodin obsahu se jedná o hru, kterou by měli všichni fanoušci RPG povinně vyzkoušet, pokud se ovšem dokážete smířit s komplikovanějším ovládáním, sníženým vizuálním efektům a poněkud obtížnějšímu uživatelskému rozhraní. A k plusům bychom neměli zapomenout připočítat všechny dostupné módy!

Je to zvláštní pocit, když se poprvé projdete po prašné cestě směrem k Riverwoodu ve VR nebo pozorujte Tamriel z vrcholu Throat of the World. Ať už jste veterán Elder Scrolls nebo jeden z mála šťastných, kteří se poprvé setkají s tímto světem, Skyrim VR je prostě okouzlující.

2. Superhot VR

Superhot VR je čistá dávka adrenalinu do žil, která vás napumpuje skoro jako ve skutečnosti. S každým pohybem, který uděláte, se čas trochu posune dopředu a vy se musíte vyhýbat sérii vystřelených kulek. Od začátku do konce se Superhot VR hraje prostě skvěle.

Jedná se jednoduše o jeden z nejlepších titulů a nedávná aktualizace Forever přináší další rozšíření herních režimů, nové výzvy a lepší možnosti znovuhratelnosti.

1. Lone Echo

Lone Echo sbírá body především ve třech klíčových oblastech VR zážitku: pohyb, uživatelské rozhraní a interakce. Výsledná směsice intuitivního pohybu, hratelnosti založené na objevování a vyprávění příběhu vytvářejí přesvědčivý pocit kvalitně odvedené práce pro VR.

Ohlášené pokračování by pak mohlo přinést jednu z nejlepších her pro VR.

Zdroj:
Předchozí článek Přehled VR her, které vyšly v 50. týdnu
Další článek Stealth hra Shadow Uprising je venku