Podle výzkumu publikovaného ScienceNews zhruba 25% až 45% uživatelů VR zaznamenalo nějakou formu nevolnosti při používání VR headsetů. Zatímco potenciální příčiny tohoto jevu jsou stále nejasné, objevilo se nadějné zařízení OtoTech, které by problémy mohlo vyřešit.

Samuel Owen z Otolith Labs, vytvořil totiž vlastní potenciální fixaci ve formě prototypového zařízení, které používá řadu malých vibrací ke změně způsobu, jakým mozek zpracovává vjemy ve VR.

Tento prototyp nazvaný OtoTech, je vysoce přesný snímač, umístěný za uchem uživatele pomocí lehké pásky. OtoTech pracuje způsobem, že vydává konzistentní sérii „neinformativních podnětů“ k vestibulárnímu systému. V podstatě zařízení vytváří dostatek bílého šumu, aby odvrátil zbytek vašeho mozku od reagování na skutečnost, že se pohybujete ve VR.

ototech

Zatímco řada dalších zařízení je určena k léčbě příznaků nevolnosti z pohybu, OtoTech jde po skutečném příčině.

„Hypotéza na které pracujeme, je taková, že vibrace způsobují chaotický a neinformativní podnět směřující do mozku. Někde, pravděpodobně v mozečku, pak existuje filtrační mechanismus, který odfiltruje neinformativní smyslovou informaci. To je i důvod toho, proč si aktuálně nevšímáte toho, že máte na sobě košili,“ řekl Owen.

Výsledkem je pohodlný, neinvazivní zážitek, který je kompatibilní s náhlavními VR headsety a celou řadou dalších zařízení a oděvů, sloužících ke zlepšení VR zážitku. Dvě studie provedené výzkumníky dosáhly pozitivních výsledků, přičemž Keith Maher, generální ředitel a zakladatel společnosti VR Motion v Oregonu, již využívá tento prototyp ve spojení s výcvikovými VR simulacemi.

Pokud vše půjde dobře, možná se OtoTechu dočkáme brzy i jako nedílné součásti nadcházejících headsetů.

Zdroj:
Předchozí článek Hororová klasika Affected: The Manor tento týden vyděsí PSVR
Další článek Nová VR hra s Vetřelcem bude možná oznámena příští týden