Čínský technologický gigant Huawei prozradil CNBC, že plánuje rozšířit povědomí o brýlích s rozšířenou realitou (AR brýle) během jednoho až dvou let. Huawei je největší čínský výrobce na poli spotřební elektroniky a často bývá označován jako „Čínský Apple„.

Jedním z faktorů, které by mohly dát Huawei náskok před konkurencí, jako je Facebook a chystané AR brýle od Applu, je fakt, že designují a vyrábějí své vlastní SoC (system on a chip) HiSilicon. Zatímco Facebook je odkázán na běžné chispety od Qualcommu (tak to udělali u svých aktuálních VR headsetů), Huawei může používat své vlastní. To jim nejen umožní snížit náklady, ale také jim umožní přizpůsobení chispetu ve prospěch AR brýlí.

Huawei již má za sebou úspěšný debut dvou VR headsetů, takže nějaké zkušenosti společnost v oblasti VR má. První headset Huawei VR byl určen pro platformu Google Daydream a podporoval Huawei P9 a Mate 10, podobně jako Samsung Gear VR. Vydán byl v roce 2016 pro Čínu a na začátku roku 2017 Google oznámil, že se dočkáme i mezinárodní verze. To se však bohužel nikdy nestalo.

Nejnovější VR položkou firmy je Huawei VR 2, unikátní headset, který může být poháněn buď některou z vlajkových lodí (myslíme tím smartphony) od Huawei (přes USB-C port telefonu) nebo herním PC přes DisplayPort. Náhlavní souprava je vybavena dvěma 90Hz LCD panely s rozlišením 1440 × 1600 s IPD, bohužel jak tracking, tak ovladač je pouze 3DoF. Protože je tento headset připojitelný k počítači, lze jej spatřit i v průzkumu Steam Hardware Survey.

Huawei VR 2

Současné AR brýle od Microsoftu (HoloLens) a Magic Leap (Magic Leap One) mají vysoké ceny, poměrně malé zorné pole a jsou příliš velké, aby se mohly nosit na veřejnosti. Huawei dále informovalo CNBC, že společnost „přinese lepší produkt než jsou ty současné“, ale neposkytlo žádné detailnější informace o tom, v čem a jak bude lepší.

S Huawei, Apple a Facebookem, kteří nyní pracují na brýlích AR, stejně jako HoloLens a Magic Leap One, kteří jsou aktuálně ve fázi vývoje, bychom se někdy začátkem roku 2020 mohli dočkat opravdu zajímavého rozmachu AR brýlí. Tak se nechme překvapit, co nám budoucnost přinese.

Zdroj:
Předchozí článek Třídílná kosmická VR výprava SPHERES dorazila na Oculus Rift
Další článek Crow: The Legend - nový VR animák odstartoval na Rift, Go a Gear VR