Společnost Qualcomm nedávno oznámila sérii 802.11ay 60 GHz Wi-Fi chipsetů Qualcomm QCA64x1, přičemž upozornili na „skutečně fascinující možnosti bezdrátové virtuální a rozšířené reality“ jako jeden z jejich hlavních taháků.

60 GHz nabízí mnohem lepší šířku pásma než 5 GHz, ale s kompromisem, že nemůže skrz zdi. Typická domácí WiFi využívá relativně nízkou frekvenci 2,4 GHz a 5 GHz a přestože ty jsou skvělé pro dosažení dobrého pokrytí v celém domě i přes silné zdi, nejsou optimální pro aplikace využivající velkou šířku pásma na krátkou vzdálenost, jako jsou například bezdrátové displeje a PC VR.

802.11ay je nástupcem 802.11ad, předchozího standardu WiFi 60 GHz, běžně známého jako WiGig. WiGig je ve také technologií, kterou můžeme najít v HTC Vive Wireless Adapter.

Qualcomm QCA64x1

WiGig má teoretickou maximální šířku pásma přibližně 7 Gbit/s. Zatímco je to technicky dostačující pro přenos 2160 × 1200 90Hz u HTC Vive, v reálných podmínkách tomu tak není, a proto HTC používá kompresi u svého bezdrátového řešení. Zatímco tato komprese je docela drobná a většinou si ji ani nevšimnete, někteří mohou při rychlých pohybech zaznamenat trhání.

Aktualizace 802.11ay slibuje zvýšení tohoto teoretického maxima na 40 Gbit/s, což by moho být dostatečné pro přenášení signálu VR headsetu bez komprese a mohlo by umožnit budoucím bezdrátovým VR headsetům vyšší rozlišení. Ani 802.11ay, ani WiGig nenahrazují standardní Wi-Fi, jaké byste používali doma. Další nadcházející standard pro domácí použití je nazvaný 802.11ax („WiFi 6“).

Qualcomm zatím neposkytl žádné info o tom, kdy bychom mohli vidět QCA6421 a QCA6431 v prvních produktech, ale skutečnost, že vývoj těchto chipsetů je u konce a jsou k dispozici dalším výrobcům pro integraci do jejich produktů, je pravděpodobné, že se jich dočkáme již v příštím roce.

Zdroj:
Předchozí článek HTC se připojuje k podpoře standardizovaného připojení VirtualLink pro budoucí VR headsety
Další článek VR hry, na které se můžeme těšit v listopadu 2018