Oculus Rift dokáže proměnit virtuální svět ve skutečnost

Oculus Rift dokáže proměnit virtuální svět ve skutečnost

Po celou dobu vývoje her a programů bylo hlavní snahou všech vývojářů vytvořit takovou grafiku, se kterou by se hry co nejvíce přiblížily realitě a jejich uživatel se do nich dokázal dokonale vcítit. Po dlouhých letech vývoje je konečně umožněno vnímat virtuální realitu jako skutečnou. Začátkem příštího roku ji mohou na vlastní kůži otestovat nejen vývojáři, ale i běžní hráči a to prostřednictvím virtuálního headsetu Oculus Rift.

1

O simulaci virtuálního prostředí se zde nebude starat špičkový 3D monitor, ale masivní virtuální brýle. 3D brýle jsou zde kombinovány se sluchátky poskytujícími trojrozměrný zvuk. Zařízení se pohodlně usadí na hlavu, kde se prostřednictvím pásků utáhne. Následně se hráč ocitne doslova v novém světě.

 

Pro koho jsou brýle určené

Oculus Rift má na svědomí společnost Oculus VR. Jak už to bývá zvykem, tak každá počítačová firma s velkým potenciálem je v hledáčku Facebooku. Jinak to nebylo ani zde a Mark Zuckerberg se v minulém roce postaral o její zakoupení. To jí ovšem nijak nebránilo ve vývoji, spíše naopak. Cílem této novinky bylo oslovit co největší okruh hráčů a díky tomu započala spolupráce s Microsoftem. Ten je vlastníkem společnosti Xbox a brýle se tedy vyvíjely tak, aby mohly fungovat společně s Xbox One. To se povedlo a uživatelé Xbox One se mohou už nyní na brýle těšit, protože budou prodávány společně s konzolí. Další skvělou zprávou je, že budou určeny i pro PC, ale užijí si je jen uživatelé s Windows 10.

 

2

 

 

Jaké parametry brýle nabídnou

Hlavní výsadou je zde pochopitelně virtuální 3D prostředí, které simuluje dvojice OLED displejů. Ty mají rozlišení 2160×1200 px a frekvencí 90 Hz. Jak již bylo zmíněno, brýle jsou v kombinaci s kvalitními sluchátky nabízejícími 3D zvuk. Díky nim již nic nebrání tomu, aby se uživatel cítil ve virtuálním prostředí jako doma. Ačkoliv mohou brýle působit masivně, jsou pohodlné a díky páskům se přizpůsobí na hlavu každého uživatele. V brýlích se rozhodně nikdo potit nebude, jsou z prodyšného materiálu, který se zapíná na suchá zip. Co se týče váhy, měly by být lehčí, než předchůdci, tedy pod 379 gramů.

 

3

 

 

Dostupnost a ovladače

Oculus Rift bude k dispozici již v prvním čtvrtletí následujícího roku. K brýlím jsou již připraveny i ovladače Oculus Touch, které jsou určeny pro obě ruce zvlášť a nabídnou ergonomický design pro snadné držení i ovládání. Ovládání je zde prostřednictvím analogové páčky a několika tlačítek. Ovladačům nechybí ani senzory pohybu. Již nyní se staly hitem a natěšení příznivci jsou už nyní jako na trní, jelikož se má podle testerů jednat o opravu senzační zážitek.

 

Komentáře

Napsat komentář