Nahradí rozšířená realita naše Smartphony?

Nahradí rozšířená realita naše Smartphony?

Cílem virtuální reality je ponořit člověka do digitálního světa. VR náhlavní soupravy jsou navrženy tak, aby zablokovaly světlo a obklopily zorné pole vysoce kvalitními, nízko latenčními obrazy. Virtuální realita tak nahradí skutečný svět a umožní Vám prožít úžasné zážitky. Nikdy by ale neměla představovat naši celodenní náplň, jelikož blokuje fyzický svět.

Rozšířená realita naopak spojuje spoustu činností s naším přirozeným prostředím (poziční sledování, stereoskopické 3D objekty, apod.).  Microsoft HoloLens například může umístit virtuální obrazovky na fyzické zdi, které zůstanou tam, kde je necháte, když procházíte obývacím pokojem nebo otáčíte hlavou. Tento malý příklad použití by nás měl přimět k přehodnocení spotřební elektroniky. Budeme ještě v budoucnu potřebovat televizory, pokud budeme moci použít náhlavní soupravy, které je dokáží replikovat?

VR i AR mají potenciál být masivní náhradní technologií. Nicméně především AR má všechny předpoklady, které by mohly sesadit z trůnu současného krále spotřebitelského království: chytré telefony.

Naše otázka proto zní: Myslíte si, že AR brýle mají potenciál nahradit smartphony? Pokud myslíte, že ne, proč? Pokud říkáte ano, kdy se domníváte, že změna nastane a co se musí změnit, aby se tak stalo?

Jedny z největších světových technologických firem již vysílají signály, že jsou připraveny na AR revoluci. Zmínili jsme se již o společnosti Microsoft, ale společnosti jako Google, Snap, Inc. a Facebook také podnikly významné kroky k vybudování budoucnosti AR.

Google vlastní projekt Tango – tým, který integruje technologii AR do již existujících smartphonů. Stejně tak Facebook a Snap v současné době závodí, aby zjistili, kdo může vytvořit nejsilnější společenské AR zařízení.

Je důležité si uvědomit, že tuto technologii je poměrně náročné zdokonalit a podle vedoucího vědeckého pracovníka společnosti Oculus- Michaela Abrashe velká část „ještě neexistuje“ a vynalézt ji může trvat „5-10 let.“

Nicméně všichni se asi shodneme na to, že VR / AR / MR není žádná bublina a je to nová nastupující platforma. Určitě se máme na co těšit.

Komentáře

Napsat komentář