Česko má oficiálního distributora kamer NOKIA OZO

Česko má oficiálního distributora kamer NOKIA OZO

Dle profesionálních tvůrců 360° video obsahu z celého světa se řadí 360° kamera Nokia OZO bezkonkurenčně na první místo, co se týče jednoduchosti použití, kvality záznamu a celkového workflow lepení a zpracování 360° záznamů. Dlouhou dobu se čekalo na oficiální uvedení této kamery na český trh. To se ale nedávno nakonec stalo a Česko tak má konečně oficiálního distributora tohoto úžasného zařízení. Distributorem se stala společnost TOBEINCO s.r.o., která je ve světě virtuální reality dobře známá. Provozuje například první specializovaný e-shop 360shop.cz, je jediným českým výrobcem Google Cardboard, známým pod názvem PanoBoard a také vyrábí mobilní VR brýle pod značkou BeeVR.

Společnost TOBEINCO bude pro Nokii v České republice zajišťovat také servis těchto profesionálních 360° kamer a bude také pořádat workshopy, školení a prezentace pro všechny, kdo se o tento jedinečný kus hardwaru bude zajímat. Připravuje také oficiální produktovou stránku v českém jazyce, kde najdete různé manuály, tipy a rady.

Kamera sama o sobě je poměrně velmi finančně nákladné zařízení a ne každý si ji může dovolit nebo je ochotný takovou částku investovat. Ale existují i možnosti, jak kameru získat v podstatě za téměř poloviční cenu. A to v rámci programu Ozo Storytellers, který je určen video profesionálům, kteří mají v plánu se dále realizovat na poli 360° VR videa. Podmínkou pro přijetí do programu a získání kamery za zvýhodněnou cenu je dodat prodejci, respektive výrobci, důkaz o tom, že kamera byla skutečně použita na natáčení vlastního tvůrčího obsahu. Pro více informací se obraťte přímo na obchodní oddělení 360shop.

Pro připomenutí, Nokia OZO natáčí 360 záznam v rozlišení 8K. Můžete si zvolit, jestli chcete natáčet monoskopicky (2D) nebo stereoskopicky (3D). Obecně ale pro použití pro virtuální realitu je vždy lepší volit variantu stereoskopických záběrů, které mají díky unikátní technologii skutečně vysokou hloubku obrazu. Kamera obsahuje 8 2K x 2K čoček, které jsou od sebe vzdáleny na průměrnou hodnotu vzdálenosti lidských očí od sebe. To zajišťuje opravdu realistické 3D záběry, které jsme zatím u žádné jiné 360 kamery neviděli. OZO samozřejmě nahrává i 360° ambisonické audio pomocí 8 mikrofonů. Videozáznam je pak ukládán v raw formátu pro lepší práci při postprodukci.

Nyní si přiblížíme celou workflow při použití kamery Nokia OZO.

1) Nastavení kamery
Kameru je možné ovládat pomocí programu OZO Remote, který je zdarma a lze jej spustit na PC nebo Macbooku Pro.  V tomto programu je možné upravit základní nastavení kamery, jakožto rozlišení, formát videa, světelnost, stiching points, a další. Každá z 8 mi čoček umožňuje nastavení, posunutí švu v úhlu až 30°, pokud tedy máte nějaký předmět, který je moc blízko kamery a došlo by k problémům při lepení, můžete celý šev jednoduše posunout do místa, kde nebude tolik citlivý. OZO Remote také podporuje zobrazení v brýlích Oculus Rift pro lepší orientaci a režii videa.

Dalším důležitým programem je OZO Creator, který slouží pro samotné spuštění natáčení a živý náhled záznamu. Tento software je už ale mnohem náročnější na výkon. Především tedy samotný render a lepení videa. Proto OZO Creator rozjedete pouze na velmi výkonném PC nebo na nejvyšším modelu Mac Pro.

2) Záznam videa
Jakmile tedy máte nabitou baterku, vložený SSD disk, připojený Rift a oveřené všechna nastavení, můžete začít natáčet. Jedna z možností jak kameru ovládat při natáčení je přes Wi-Fi a Macbook pro. V situacích, kde je ale ovládání potřeba na delší vzdálenost nebo použití Wi-Fi není možné, přichází na řadu SDI kabel. Pokud používáte pro kontrolu záznamu brýle Oculus Rift poprvé, je potřeba si nejprve stáhnout nástroj Oculus Runtime pro OS X.

3) Zpracování záznamu
Odejměte cartridge s beterií a SSD diskem. K PC ji můžete připojit pomocí speciální dokovací stanice nebo přímo přes SDI kabel. Zkontrolujte znovu pořízené záznamy jak v PC, tak v brýlích Oculus Rift. Jakmile totiž jednou dáte video renderovat, tak už není cesta zpět. Tedy samozřejmě to jde, ale naštve Vás, že jste renderovali týden video, které je Vám k ničemu:) Slepení záznamů ze všech 8 čoček se provádí také přes program OZO Creator. Video záznamy procházejí složitým slepovacím algorytmem, která video slepuje rychlostí 4 snímky za vteřinu. Nicméně na rozdíl od ostatních dodavatelů softwaru na slepování 360 videa, je výsledek z OZO Creator opravdu naprosto dokonalý, bez sebemenší chybky.

4) Distribuce 360° videa
Po post-produkci videa nahrajte video a audio znovu zpět do OZO Creator, který video připraví pro použítí s brýlemi HTC Vive, Oculus Rift nebo Samsung Gear VR.

Sofistikovanými technologiemi a propracovanými algorytmy pro slepování záznamů tak Nokia OZO ve finále výrazným způsobem šetří čas jak při nastavení kamery (v podstatě není potřeba nijak nastavovat), tak při natáčení (jednoduchá a mobilní), ale především při zpracování a post-produkci 360° záznamů. S touto workflow se žádná jiná kamera na světě nemůže rovnat.

Další informace o kameře najdete na stránce prodejce 360shop.cz.

Komentáře

Napsat komentář