Stane se Apple nejrozšířenější AR platformou na světě?

Stane se Apple nejrozšířenější AR platformou na světě?

Nebylo ani tolik otázkou, jestli se vůbec Apple zapojí do trhu s rozšířenou realitou, ale spíše kdy se zapojí. A ten den nastal 5.7.2017 při pravidelném červnovém keynote, kde Apple představil mimo jiné i nové modely iPad Pro, Mac pro či úplnou novinku HomePod, která je odpovědí na zařízení s umělou inteligencí konkurenčních Google Home či Amazon Echo.

Pojďme se ale věnovat tomu, co je pro nás nejdůležitější. A sice faktu, že z milionů iPhonů a iPadů po celém světě se v podstatě přes noc staly zařízení na rozšířenou realitu. Respektive nové AR funkce budou k dispozici až od příští aktualizace iOS 11, která se očekává v několika následujících dnech.

Nová AR platforma, která byla na konferenci představena nese název ARkit. Největším překvapením asi je, že Apple zvládne prostorové rozpoznávání pomocí pouze jedné čočky klasického zadního fotoaparátu. Namísto dvou-čočkové technologie Google Tango, kterou má zatím pouze velmi malé množství telefonů. Podívejte se na krátkou ukázku technologie ARkit na videu níže. Je naprosto úžasné, jak virtuální lampa respektuje fyzikální zákony odráží světlo na reálnou plochu stolu.

Kromě samotné kamery technologie VRkit využívá samozřejmě GPU a CPU mobilních zařízení Apple. Platforma bude podporovat programovací enginy Unity, Unreal i klasický xCode pro psaní iOS aplikací.

Při prezentaci jsme viděli několik rychlých ukázek. Například zcela vylepšenou verzi populární hry Pokemon Go, na kterou její fanoušci dlouho čekali. Lovené Pokemoni jsou nyní do reálného prostředí zasazeni naprosto věrohodně s velkou hloubkou obrazu, což zlepšuje celkový zážitek ze hry. Další ukázkou byla 3D animace slavného režiséra Petera Jacksona (trilogie Pán prstenů), pomocí které doslova přinesl intergalaktickou Star Wars bitvu až na stůl před námi.

Dalším důležitým poznatkem byl fakt, že nový model Mac Pro bude opravdu VR ready. Bohužel ale nezazněli žádné zmínky o tom, že by Apple vyvíjel vlastní VR / AR headsety. Ale třeba nás překvapí ještě na další konferenci v září.

Komentáře

Napsat komentář