5 faktů, které by jste měli vědět o „levných“ VR brýlích

5 faktů, které by jste měli vědět o „levných“ VR brýlích

V nabídce českých e-shopů a srovnávačů cen se objevují stále nové a nové produkty v kategorii VR brýlí. Podle čeho si ale má zákazník vybrat ty nejlepší? Jaké parametry je nutné při nákupu sledovat? Opravdu je vhodné na brýlích ušetřit pár korun a koupit si právě tu nejlevnější variantu? Nebo se vyplatí připlatit si za pokročilejší a kvalitnější zařízení?

003

Mezi nejčastějšími produkty, které se na českých e-shopech v současné době objevují, patří především Samsung Gear VR, Homido a Vrizzmo a spousta dalších. Těmto renomovaným výrobcům však konkurují diferenciálně levnější VR brýle, převážně tedy čínské výroby. Pro mnohé zájemce se tímto nabídka stává nepřehledná a sami někdy neví, které zařízení je pro ně to pravé. Proto jsme v rámci testování vyzkoušeli několik typů levných VR brýlí, které byly v různých cenových a kvalitativních úrovních. Rozhodně zde nebudeme jednoznačně tvrdit, že ty nejdražší brýle jsou ty nejlepší. Například výše zmíněný Samsung Gear VR je z našeho pohledu velmi kvalitní zařízení avšak cenu zde určuje především značka Samsung a do toho ještě Oculus.

004

Čím se tedy liší levnější brýle, které seženete na internetu řádově od 1.000,- Kč, od těch dražších? Vypsali jsme 5 faktů, proč jsou levné brýle zárukou spíše zklamání:

  1. Menší průměr čoček. Ten má za následek velmi omezený zážitek z virtuální reality. Čočky nejsou schopny svým zorným polem obsáhnout celou plochu displaye telefonu. Toto je právě jeden z hlavních parametrů, který doporučujeme sledovat (značí se tzv. FOV=Field of View)
  2. Nízká kvalita plastové konstrukce. To, že jsou brýle levné znamená v podstatě jediné. Muselo se šetřit. Vsázka na to, že se na brýlích něco zlomí, praskne nebo dojde k jinému poškození je teměř jistotou. A reklamovat zboží do zemí třetího světa není záležitostí jednoho e-mailu.
  3. Nízká kvalita optické soustavy. Materiál konstrukce brýlí samozřejmě není jedinou součástí, na které se při výrobě šetří. Nízká cena ovlivňuje také kvalitu optické soustavy, konkrétně čoček. To má pak za následek větší deformaci či chromatickou aberaci obrazu a zhoršení zážitku z VR.
  4. Omezená možnost přizpůsobení. Oproti konkurenčním produktům v této kategorii, kdy má uživatel možnost nastavit si vzdálenost čoček od sebe nebo jejich vzdálenost od očí, tyto funkce u levnějších čínských výrobků zcela chybí.
  5. Nedostatečný vývoj. Výrobcům těchto levných brýlí chybí především jejich vlastní vývoj a inovace, které by posouvali své výrobky kupředu. U známějších světových firem má uživatel jistotu, že se na vývoji produktu podíleli odborníci ve svém oboru – tímto je zaručena jistá úrověň kvality výrobku.

001

Všech těchto 5 bodů negativně ovlivňuje jedno jediné – zážitek z virtuální reality. A o tu jde dle nás především. Rozhodně bychom tedy uživatelům doporučovali pečlivě vybírat, sledovat technické parametry, číst recenze a nehnat se pouze za nejnižší cenou. Podotýkáme však, že i v tomto segmentu levných brýlí se čas od času objeví velice kvalitní kousek, který bychom si domů pořídili také.

Videorecenze: HOMIDO VR headset unpacking

Komentáře

2 comments

Napsat komentář